BEL-BOYUN AĞRILARI ve FITIKLARINDA
AMELİYATSIZ TEDAVİLER

Epidural Kortizon, Disk İçi Radyofrekans, Ozon Diskektomi, Omurgaya Manuel Terapi...

EPİDURAL KORTİZON UYGULAMALARI

Tecrübeli hekimler tarafından uygulandığında son derece güvenli bir işlemdir. Cerrahi tedavi gerektirmeyen ve ilaç tedavisi veya fizik tedaviden fayda görmeyen bel ve boyun fıtıklarında, foraminal stenoz(daralma) ve spinal stenoz (omurilik daralması) vakalarında uygulanır. Bu işlem bölgesel bir enjeksiyon olduğu için kortizonun sistemik yan etkileri bu işlemde görülmez.

Bu işlemdeki amaç fıtık dokusu veya kanal-foramen daralması nedeniyle sinir dokusu etrafında oluşmuş ödemi azaltıp siniri rahatlatmak ve ağrıya neden olan maddelerin salınımını engellemektir.

Bu işlem genelde 20 gün-bir ay arayla iki kez tekrarlanır. Yılda en fazla üç kez yapılır. Orta vadede çok iyi sonuçları vardır. Bazı vakalarda uygun bir bel rehabilitasyon programı ile fıtığın tekrarlamadığı hatta gerilediği izlenebilir.

Epidural kortizon uygulanırken aynı zamanda beldeki faset eklemlerden kaynaklanan ağrının giderilmesinde bu eklemlerdeki ağrının hissedilmesinden sorumlu sinirlere ve faset eklemlerin kendisine de kortizon uygulaması yapılabilmektedir. Bu da faset eklem kaynaklı bel ağrılarının tedavisinde oldukça etkili bir yöntemdir.