TOPUK DİKENİ TEDAVİSİNDE
RADYOFREKANS ABLASYON TEDAVİSİ

Adımlarınız Acı Vermesin...

GENEL BAKIŞ

Sağlıklı ayakları acı veren adımlara dönüştüren topuk ağrısı ve topuk dikeni toplumun büyük bir çoğunluğunu etkilemektedir. Araştırmalar toplumun %10'undan fazlasının hayatları boyunca topuk ağrısına maruz kaldıklarını göstermektedir.

Ayak hastalıkları nedeniyle hekime yapılan başvurularda da ilk sıralarda yer alan topuk ağrısı, kişinin yaşam kalitesini düşürdüğü için büyük önem taşır.

Topuk ağrısı ve topuk dikeni ayrı şikayetler olarak değerlendirilseler de topuk ağrısı yaşayanların %50'sinde topuk dikeni görülür. Topuk dikeninin sabahları ilk birkaç adımla başlayan gün içinde azalan ve gün bitiminde ortaya çıkan tipik bir ağrı seyri vardır. Parmakların ucunda yürüme, parmakların geriye doğru bükülmesinde yaşanan ağrı tanı koyulmasına yardımcı olur. Tanının konması oldukça hassas bir süreç olup hastanın hikayesini ve fizik muayenesini doğru bir şekilde yapmak, doğru tanıyı ve doğru tedaviyi sağlar. Eğer bir aydan uzun süren topuk ağrısı yaşanıyorsa ve ilk adımda şiddetli ağrı varsa mutlaka hekime başvurmak gerekir.