TOPUK DİKENİ TEDAVİSİNDE
RADYOFREKANS ABLASYON TEDAVİSİ

Adımlarınız Acı Vermesin...

PLANTAR FASİİT ve TOPUK DİKENİ NEDİR?

Plantar fasiit çok fazla koşma zıplama gibi hareketler sonrası ayak parmaklarından topuk kemiğine doğru uzanan adele bantlarında (plantar fasya) yangı (inflamasyon) olmasıdır. Bu ağrı topuğun altında ve merkezinde hissedilir. Gece boyunca dinlenmeden sonra sabah ilk adım atıldığında aniden şiddetlenir.

Plantar fasiİt eğer uzun süre devam ederse fasyanın topuğa bağlandığı yerde kalsiyum tortusu şekillenir ve buna da ''topuk dikeni'' adı verilir.

Tedavisi plantar fasiit'le aynıdır. Tedaviye problemlere neden olan aktivitelerin durdurulması, topuk desteği ve tabanlık kullanımı ile başlanır. Kronik plantar fasit ve topuk dikeni tedavisinde birçok farklı yöntem kullanılmasına rağmen ağrı kalıcı olabilir. Geleneksel yöntemler, germe egzersizleri, fizik tedavi, anti-inflamatuar ilaçlar, steroid enjeksiyonları, ark destekleri, gece splintleri, masaj ve ayakkabı modifikasyonlarını içerir. Plantar fasya gevşetmeleri ve kalkaneal spur rezeksiyonları gibi cerrahi tedaviler son tedavi seçenekleri olarak kullanılır. Ancak geleneksel yöntemler her vakada sonuç vermemektedir. Birçok kişiye doğru tedavi uygulanmadığı için bu şikâyetler nedeniyle hayat kalitesi önemli ölçüde düşer.